liga-europy
Liga Europy
liga-mistrzow
Liga Mistrzów
wloska-serie-a
Włoska Serie A
angielska-premier-league
Angielska Premier League
polska-1-liga
Polska 1. Liga
francuska-ligue-1
Francuska Ligue 1
niemiecka-bundesliga
Niemiecka Bundesliga
hiszpanska-la-liga
Hiszpańska La Liga
polska-ekstraklasa
Polska Ekstraklasa
polska-2-liga
Polska 2. Liga
copa-libertadores
Copa Libertadores
angielska-championship
Angielska Championship
puchar-anglii
Puchar Anglii
liga-konferencji-europy
Liga Konferencji Europy
nfl
NFL
Oglądaj mecze na żywo w Canal+online
Załóż konto, wybierz jeden z pakietów i oglądaj transmisje online pokazywane na kanałach Canal+Sport, Eleven Sports i TVP Sport
Popularne skróty meczówwięcej

Jak zaoszczędzić na podróżowaniu?

Mieszkańcy naszego miasta i okolic już od wielu lat mogą swobodnie podróżować po Unii Europejskiej. Dzięki otwartym granicom, zmianom w branży transportowej, zyskaliśmy wiele okazji nie tylko do samych wypraw, ale także do oszczędzania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy sprawdzić, jakie są sposoby na tańsze podróżowanie, jak można zaoszczędzić na planowaniu i realizacji wycieczek.

Tanie bilety

Pierwszą i najważniejszą sprawą, jest oczywiście wybór miejsca i sposobu dotarcia do niego. To najczęściej determinuje nasze ogólne koszta. W przypadku niektórych kierunków nawet 50 czy więcej procent budżetu mogą obejmować same bilety. Są jednak i takie kierunki, gdzie w obie strony dojedziemy czy polecimy w cenie poniżej 100 złotych! Możliwości tańszych biletów czy przejazdów mamy kilka. Oto najważniejsze z nich:

  • Bilety lotnicze - z wielu polskich czy pobliskich lotnisk bez problemu polecimy za grosze tanimi liniami lotniczymi. Jeśli wybierzemy daty poza sezonem czy kupimy znacznie wcześniej bilety, to możemy polecieć do Anglii, Irlandii, Gruzji, Hiszpanii, Włoszech czy Norwegii za mniej niż 100 czy 200 złotych! Szczególnie warto patrzyć na promocje w liniach Wizzair i Ryanair.
  • Bilety autobusowe - zazwyczaj bilety na autobusy są w stałych cenach, jednak i tu zdarzają się promocje. Szczególnie warto zainteresować się marką FlixBus, która w zasadzie operuje w całej Europie. Można często znaleźć promocje, jak i kody zniżkowe na -10 czy -20% za przejazdy.
  • Bilety kolejowe - do Polski wchodzą kolejni prywatni przewoźnicy, dzięki czemu można bilety kolejowe kupić w dobrej cenie. Wiele osób być może nie zdaje sobie sprawy z tego, że na stronie PKP na 30 dni przed datą podróży pojawiają się bardzo korzystne ceny. Mieszkańcy naszego miasta mogą kupić choćby bilety do Pragi czy Wiednia za 60-70 złotych.
  • Przejazdy autem - tutaj warto zebrać paczkę znajomych bądź rodzinę, gdzie w jednym aucie znajdzie się 4-5 osób. Dzięki temu przejazd do innego kraju będzie o wiele tańszy, gdyż koszta będziemy dzielić na wszystkich pasażerów.

Często można dokonać nawet połączenia tych opcji, gdzie pociągiem czy busem dojedziemy do innego miasta, a stamtąd polecimy czy pojedziemy dalej. Warto szukać takich alternatyw.

Zwrot na miejscu

Coraz częściej niektóre osoby decydują się na połączenie wyjazdów z pracą czy zarabianiem. W bardziej klasycznym ujęciu można zabrać ze sobą laptop i pracować w ciągu dnia, a wieczorami i weekendami zwiedzać miasta, okolice. W ten oto sposób można zwrócić sobie część kosztów za wyprawę, a nawet wyjść na zero, plus. Niektórzy wolą zarabiać w inny sposób. Wybierają bowiem kasyna internetowe, w których oferowana jest 100 darmowych spinów bez depozytu. Jeśli szczęście jest po ich stronie, to mogą zdobyć mniej lub więcej funduszy. Takie pieniądze potem wypłacają z kasyna, dzięki czemu mają zwrot na koszta wyjazdu lub taką kasę mogą wydać na dobrą kolację, lepszy hotel, atrakcje na miejscu. Ponieważ kasyna są dziś dostępne w telefonach, dlatego tym bardziej wygodniej i bezproblemowo jest w nich grać. Można z nich skorzystać w czasie przemieszczania się z punktu A do B, leżąc na plaży lub przy basenie, jak i w samym hotelu czy apartamencie.

Tańsze noclegi

Są takie kraje, gdzie niestety sam nocleg może stanowić sporą część budżetu, zwłaszcza w przypadku krajów w zachodniej Europie. Dobrze jest zatem szukać sposobów na obniżenie ceny. Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie ze stron internetowych do rezerwacji noclegów. Najbardziej znaną w Polsce jest Booking. Ten serwis obejmuje większość krajów na świecie, gdzie możemy wpisać datę podróży, ilość osób i sprawdzać ceny. Te zaś można sortować od najniższej do najwyższej, co pomaga w znalezieniu ekonomicznych opcji. Im więcej podróżujemy z Booking, tym wzrasta nasz poziom w programie Genius tego serwisu. Pozwala on na dostęp do ukrytych opcji, jak i obniżki cenowe. Innym popularnym serwisem jest AirBnB, dzięki któremu można rezerwować prywatne pokoje, mieszkania czy domy. Tu także można spotkać sporo ciekawych promocji. Co najważniejsze, opłaca się podróżować w kilka osób, gdyż często cena dla 4 osób jest zbliżona do tego, co trzeba zapłacić za 1 czy 2 podróżnych. W takiej sytuacji można obniżyć cenę za nocleg na 1 osobę.


Mniejsze koszta na miejscu

Kiedyś przyzwyczajeni byliśmy, że jadąc do jakiegoś kraju, musieliśmy odwiedzić kantor. Traciliśmy przez to na przewalutowaniu i prowizjach kantorów. Gorzej w sytuacji, gdy jeździliśmy do mniej popularnych miejsc, których walut nie dało się znaleźć w Polsce. Wtedy płaciliśmy podwójnie - najpierw za kupno EUR lub USD w Polsce, a potem za ich wymianę na lokalną walutę. Na szczęście dziś jest to już nieaktualne. Mamy bowiem do czynienia z elektronicznymi portfelami pokroju Revolut czy Zen, które pozwalają na uniknięcie przewalutowania. Także coraz więcej banków w Polsce zapewnia nam karty wielowalutowe. W ten oto sposób można najczęściej płacić na miejscu kartą, a bank czy e-portfel pobierze od nas kwotę zgodną z kursem NBP lub z małą prowizją. Pozwala to na spore oszczędności na wymianie walut. Często tyczy się to także wypłat z lokalnych bankomatów, gdzie nie ponosi się dodatkowych opłat. Będąc na miejscu, warto skorzystać z promocji w supermarketach, specjalnych pakietów dla turystów, co w ostatecznym rozliczeniu może przynieść dziesiątki czy setki złotych oszczędności.

Podróżować tanio trzeba umieć, ale także i lubić. Często wymaga to od nas odpowiednich wyrzeczeń – mniejszy komfort podróży, mały bagaż ze sobą, noclegi o niższym standardzie. Niemniej jednak coś za coś. Czasem warto postawić na oszczędności, gdyż to mniejsze koszta dla nas, a przecież jeśli zależy nam na zwiedzaniu, poznawaniu nowych kultur, kuchni, to komfort może zejść na dalszy plan.

Artykuły

Data publikacji: 01.02.2024 22:11

Autor: Karol Jałowiec

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.