liga-europy
Liga Europy
liga-mistrzow
Liga Mistrzów
wloska-serie-a
Włoska Serie A
hiszpanska-la-liga
Hiszpańska La Liga
angielska-premier-league
Angielska Premier League
polska-2-liga
Polska 2. Liga
polska-1-liga
Polska 1. Liga
francuska-ligue-1
Francuska Ligue 1
niemiecka-bundesliga
Niemiecka Bundesliga
polska-ekstraklasa
Polska Ekstraklasa
mls
MLS
polska-3-liga
Polska 3. Liga
angielska-championship
Angielska Championship
liga-konferencji-europy
Liga Konferencji Europy
nfl
NFL
Oglądaj mecze na żywo w Canal+online
Załóż konto, wybierz jeden z pakietów i oglądaj transmisje online pokazywane na kanałach Canal+Sport, Eleven Sports i TVP Sport

Historia rozwoju gier wideo: od OXO do dzisiaj

Zarówno konsole do grania w gry wideo, a także kompletne komputery pozwalające na uruchamianie różnych gier, należą do najbardziej lubianych przez nas urządzeń elektronicznych. Od czasu, gdy powstały pierwsze gry wideo, czyli od mniej więcej końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, same konsole przeszły ogromne zmiany obejmujące zarówno rozwiązania sprzętowe, jak i samo oprogramowanie oraz oczywiście same gry. W efekcie dzisiaj otrzymaliśmy szansę na skorzystanie z możliwości nowoczesnych konsol o niesamowitych wręcz możliwościach. Możemy dzięki nim podbijać wirtualne światy, wcielać się w różne postaci, czy też grać w gry hazardowe z wirtualną rzeczywistością takie, jak te oferowane choćby przez Spin City. Jeśli chcesz poznać historię konsol i rozwoju gier wideo nieco bliżej, to po prostu zobacz, co dziś dla Ciebie przygotowaliśmy.

Pierwsze gry wideo i konsole 

Można śmiało powiedzieć, że pierwsza gra elektroniczna pojawiła się w 1952 roku. Została ona ochrzczona jako OXO, ponieważ jej twórca stworzył algorytm symulujący słynną grę w kółko i krzyżyk. Działała ona w poprzedniku dzisiejszych komputerów, który nosił nazwę EDSAC, w ramach projektu dotyczącego interakcji między ludźmi a maszynami opracowanego dla University of Cambridge. „Ekranem” urządzenia była specjalnie zaprojektowana matryca lampek, które świeciły się tworząc odpowiedni wzór gry.

Pierwsza „konsola do grania” została zaadaptowana w 1958 roku z oscyloskopu (instrumentu służącego do pomiaru sygnałów elektrycznych i przekształcania ich w widoczny wykres na ekranie) przez fizyka w laboratorium wojskowym w USA. Celem tego rozwiązania było po prostu zabawianie kolegów. Gra ta nosiła nazwę „Tennis for Two” i wykorzystywała ekran urządzenia do symulacji kortu tenisowego, dwóch rakiet i piłki. Jednak urządzenie było tak duże i nieporęczne, że w zasadzie zajmowało całe pomieszczenie.

Dopiero w 1968 roku powstała pierwsza typowa gra wideo  do użytku domowego. Zatytułowana została „Brown Box” i opatentowana przez Ralpha Baera, niemieckiego inżyniera, który uciekł z nazistowskich Niemiec na krótko przed rozpoczęciem II wojny światowej. Konsola miała zaprogramowanych w pamięci 12 prostych gier, takich jak tenis i piłka nożna. Została ona wprowadzona na rynek przez firmę Magnavox - dziś urządzenie to postrzegane jest jako pierwszy komercyjny produkt tego typu.

Lata 1970 i 1980

W latach siedemdziesiątych firma Magnavox wydała swoje wielkie hity, czyli Odyssey 100 (1972) i Odyssey 2 (1978). Konsole te jako pierwsze wykorzystywały zewnętrzne programowalne karty do przechowywania gier, czyli technologię, która przekształciła się w słynne kartridże.

W 1972 roku pojawiła się także najsłynniejsza gra w historii, czyli „Pong”, zapoczątkowana przez nowo powstałą firmę Atari. Jej flagowy produkt szybko stał się hitem na rynku amerykańskim.

Kolejnym istotnym momentem był rok 1976. To właśnie w nim po raz pierwszy na rynku pojawiło się opracowane przez Atari urządzenie, jakim była Atari 2600 - pierwszy model konsoli korzystający z ustandaryzowanych kartridży z grami.

W 1982 roku pojawił się na rynku kolejny przebój. Jego twórcą była firma Connecticut Leather Company (skądinąd znana z innej działalności - produkowała ona wyroby skórzane), a nowa konsola otrzymała nazwę ColecoVision. Dodatkowo wyposażono ją w ciekawą nowinkę - specjalny adapter dla kartridży, dzięki któremu ColecoVision była w stanie uruchomić gry dla Atari 2600. 

W 1985 roku Atari straciła pozycję lidera rynku na rzecz nowego giganta, japońską firmę Nintendo. Pierwsze dzieło Japończyków, czyli NES (skrót od nazwy Nintendo Entertainment System) zaoferowało graczom legendarne już dzisiaj gry, jak:

  • Super Mario Bros, 
  • Metroid 
  • i Legend of Zelda. 

Konkurentem w tamtym czasie był Master System firmy Sega, z takimi wydaniami jak Alex Kidd i Rambo. Różnica między tymi systemami polegała na tym, że były one już produkowane przez firmy zewnętrzne, a także akceptowały gry z innych systemów tylko wtedy, gdy używany był adapter kartridża.

Lata 1990 i 2000

Lata 90. były naznaczone ciągłą konkurencją między Nintendo, z nowymi produktami takimi jak Super Nintendo (1990) i Nintendo 64 (1996), a Segą, z Mega Drive (1991), Segą Saturn (1995) i DreamCastem (1998). Wielkim skokiem ewolucyjnym było to, że systemy te zaczęły wykorzystywać procesory 32 i 64 bitowe oraz zapoczątkowały erę gier zapisywanych na płytach CD.

Jednak dopiero w 1995 roku układ sił japońskich firm zajmujących się grami wideo zmienił się wraz z wprowadzeniem przez Sony konsoli PlayStation. Urządzenie to było znacznie bardziej zaawansowane, szybsze i miała lepszą kartę graficzną niż konkurenci. A oprócz tego miało dwa gniazda do wkładania kart pamięci pozwalające zapisywać postępy w grze.

Sony stało się największym dostawcą konsol do gier wideo na świecie po premierze PlayStation 2 w 2000 roku, sprzedając ponad 157 milionów sztuk na całym świecie. 

A w 2001 roku Microsoft wszedł na rynek wraz z premierą konsoli Xbox. W 2005 roku pojawił się Xbox 360, który miał wyprzeć z rynku PlayStation 2 (obie konsole obsługują już gry nagrane na płytach DVD). Pod koniec 2006 roku Sony wprowadziło na rynek PlayStation 3, pierwszą konsolę korzystającą z technologii Blu-Ray utrudniającą piractwo na rynku. W 2006 roku Nintendo wprowadza na rynek konsolę Wii, ale nie udaje jej się konkurować z Sony i Microsoftem, więc firma zaczęła koncentrować swoje wysiłki na przenośnych grach wideo.

Lata 2010 do dziś

Rok 2013 upłynął pod znakiem premiery PlayStation 4 i Xbox One; te konsole zaczęły w bardziej naturalny sposób wykorzystywać gry przechowywane w chmurze i nie potrzebowały już fizycznych nośników do gier, polegając coraz bardziej na dyskach twardych o dużej pojemności. 

Ostatnia i najbardziej aktualna generacja konsol wideo pojawiła się na rynku w 2020 roku wraz z wprowadzeniem Playstation 5 i Xbox Series X / S. Te konsole jako pierwsze mają opcję zakupu gier bez fizycznego czytnika nośników, a także zawierają dyski SSD, dzięki czemu gry działają w wysokiej jakości i zapisywane są bezpośrednio w urządzeniu.

Artykuły

Data publikacji: 02.08.2023 0:09

Autor: Karol Jałowiec

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.