liga-europy
Liga Europy
liga-mistrzow
Liga Mistrzów
wloska-serie-a
Włoska Serie A
polska-1-liga
Polska 1. Liga
polska-ekstraklasa
Polska Ekstraklasa
niemiecka-bundesliga
Niemiecka Bundesliga
hiszpanska-la-liga
Hiszpańska La Liga
angielska-premier-league
Angielska Premier League
francuska-ligue-1
Francuska Ligue 1
polska-2-liga
Polska 2. Liga
mls
MLS
angielska-championship
Angielska Championship
liga-konferencji-europy
Liga Konferencji Europy
nfl
NFL
hiszpanska-segunda-division
Hiszpańska Segunda Division
Oglądaj mecze na żywo w Canal+online
Załóż konto, wybierz jeden z pakietów i oglądaj transmisje online pokazywane na kanałach Canal+Sport, Eleven Sports i TVP Sport
Popularne skróty meczówwięcej

Co dalej z europejskimi rozgrywkami po ataku koronawirusa?

Co się stanie z europejskimi rozgrywkami w piłkę nożną po ataku koronawirusa? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedzi dziennikarze sportowi, piłkarze, prezesi klubów, szefowie rozgrywek czy zwykli kibice.

Wirus wdziera się powoli także do najpopularniejszej dyscypliny sportowej i tylko kwestią czasu jest, jak kolejni piłkarze znajdą się na liście zarażonych. 

Ucierpią kluby, kibice i wpływy

Jednoznacznej odpowiedzi na zadane wyżej pytanie jednak nie ma. Na chwilę obecną trwają wytężone analizy, co dalej z rozgrywkami, które nie tylko są ważną gałęzią biznesowo-rozrywkową, ale mają także przełożenie na przyszłe okresy. No bo nie można ot tak zakończyć rozgrywek Seria A, bo przecież ktoś w kolejnym sezonie musi zostać wytypowany do gry w Lidze Mistrzów. Swoją drogą wielkie zamieszanie w rozgrywkach ligowych może istotnie przyspieszyć proces utworzenia zamkniętej Superligi w miejsce Ligi Mistrzów, o której mówią od dawna największe kluby. Póki co mamy odwoływanie pojedyncze spotkania, a większość meczy będzie rozgrywana przy pustych trybunach. Tutaj jeszcze kontrakty w ramach praw do transmisji nie ucierpią szczególnie, ale klubowe kasy już jak najbardziej. Ograniczenie wpływów z dnia meczowego odbije się czkawką na klubowych finansach zwłaszcza, że największe kluby liczą je w milionach za jedno spotkanie.

Tęgie głowy pracują nad rozwiązaniem, które zadowoli wszystkie strony. Wiadomo, najważniejsze jest zdrowie kibiców i piłkarzy, ale jednak przerwanie rozgrywek to poważne tąpnięcie w całym łańcuchu biznesowym i sportowym. Na chwilę obecną gra przy pustych trybunach staje się faktem w kolejnych krajach, a włoska Serie A została zawieszona na miesiąc czasu. Liga Mistrzów jeszcze gra, tylko jak długo? 

Ucierpi biznes związany z futbolem

Biznes związany z futbolem to nie tylko wpływy z dnia meczowego (bilety, gadżety klubowe, napoje i przekąski dla kibiców), to także prawa telewizyjne - które zostaną wypłacone w mniejszych kwotach, jeżeli rozgrywki zostaną przedwcześnie zakończone, kontrakty sponsorskie - liczone w dziesiątkach milionów euro czy organizacja zbliżającego się Euro - miejsca noclegowe, bilety lotnicze i wszystko inne związane z turniejem. Jeżeli europejskie rozgrywki zostaną przerwane na dłuższy czas i sytuacja z koronawirusem zahaczy także o Euro, to straty pójdą w setki milionów euro. Milionów, których nikt nie zrekompensuje.

Dlatego wszyscy sumiennie pracują i rozmyślają (i przy okazji modlą się o szybkie zakończenie lub ograniczenie epidemii), jak ograniczyć nieubłagane straty finansowe. Bo tylko pod tym kątem toczy się dyskusja. Kibice i piłkarze spokojnie poradzą sobie parę tygodni czy miesięcy z przerwą od futbolu. Da się bez tego żyć. Ucierpi biznes żyjący na futbolu i kluby, których przychody znacząco spadną. A ile już planowano na letnie transfery, to tylko klubowi księgowi wiedzą....

Artykuły

Ekstraklasa Koronawirus Liga mistrzów

Data publikacji: 26.03.2020 10:13

Autor: Karol Jałowiec