liga-europy
Liga Europy
liga-mistrzow
Liga Mistrzów
wloska-serie-a
Włoska Serie A
angielska-premier-league
Angielska Premier League
polska-1-liga
Polska 1. Liga
hiszpanska-la-liga
Hiszpańska La Liga
polska-ekstraklasa
Polska Ekstraklasa
niemiecka-bundesliga
Niemiecka Bundesliga
polska-2-liga
Polska 2. Liga
francuska-ligue-1
Francuska Ligue 1
mls
MLS
polska-3-liga
Polska 3. Liga
angielska-championship
Angielska Championship
liga-konferencji-europy
Liga Konferencji Europy
nfl
NFL
Oglądaj mecze na żywo w Canal+online
Załóż konto, wybierz jeden z pakietów i oglądaj transmisje online pokazywane na kanałach Canal+Sport, Eleven Sports i TVP Sport

Puchar Narodów Afryki 2022 - co nas czeka w Kamerunie?

Puchar Narodów Afryki to turniej organizowany, dla reprezentacji krajowych grających w piłkę nożną, co dwa lata na terenie kontynentu afrykańskiego. Zwycięska drużyna otrzymuje puchar oraz tytuł Mistrza Afryki.

Pierwsza rywalizacja odbyła się w 1957 roku i brały w niej udział jedynie Egipt, Etiopia, Sudan. Tryumfatorem z największą z liczbą zwycięstw jest reprezentacja Egiptu, która na swoim koncie ma ich aż siedem.

Puchar Narodów Afryki 2021

W 2013 roku ustalono, że turniej będzie rozgrywany, co dwa nieparzyste lata. Wynika z tego, że powinien on odbyć się w 2021 roku w Kamerunie. Pandemia koronawirusa jednak przeszkodziła organizatorom w zachowaniu tradycji i wcześniej określonego terminu.

Impreza miała wyznaczone już dwa terminy, których nie udało się zrealizować. Pierwszy na lato 2021, ale z powodu wysokich temperatur i trudnych warunków atmosferycznych trzeba imprezę trzeba było przenieść na styczeń 2021. Z przyczyn niezależnych od organizatorów ten termin również okazał się nierealny z powodu niemożności dokończenia rozgrywek na etapie eliminacyjnych dla wszystkich drużyn biorących udział w rozgrywkach.

Rozpoczęcie Pucharu Narodów Afryki 2021 planowane jest na 5 stycznia 2022 roku. Finał zostanie rozegrany 6 lutego 2022 roku. Rywalizować będzie ze sobą 24 drużyny. Zostały one podzielone na grupy nazwane literami A,B,C,D,E,F.

Mimo zmiany terminu rywalizacji Covid nie opuszcza zawodników i nie pozwala im cieszyć się w pełni długo oczekiwanymi zawodami. Kłopoty miały drużyny Algierii,  Nigerii oraz Wybrzeże Kości Słoniowej i Maroko, gdzie wśród kadry wykryto dodatnie wyniki testów PCR.

Faworyci Pucharu Narodów Afryki

W poszczególnych grupach zmierzą się ze sobą reprezentacje:

  • Grupa A: Kamerun, Burkina Faso, Etiopia, Wyspy Zielonego Przylądka.
  • Grupa B: Senegal, Zimbabwe, Gwinea, Malawi.
  • Grupa C: Maroko, Ghana, Komory, Gabon.
  • Grupa D: Nigeria, Egipt, Sudan, Gwinea Bissaum.
  • Grupa E: Algeria, Sierra Leone, Gwinea Równikowa, Wybrzeże Kości Słoniowej.
  • Grupa F: Tunezja, Mali, Mauretania, Gambia,

Zakłady sportowe typują, że w wąskim gronie faworytów, którzy mogą stanąć do rywalizacji o największe trofeum turnieju wymieniane są Senegal i Algeria. Reprezentanci Senegalu na co dzień grają w europejskich drużynach i rywalizują ze sobą w Premier League. Na murawie kameruńskiego stadionu będzie można zobaczyć takich zawodników jak: Ismaila Sarr, Cheikhou Kouyate, Sadio Mane, Edouarda Mendy’ego. Czy przeciw tak silnej drużynie Senegalu naszpikowanej gwiazdami footballu stanie w finale reprezentacja Algierii? Czy powtórzy się historia z 2019 roku kiedy to właśnie w ten sposób wyglądała ostateczna rywalizacja o Puchar Narodów Afryki? Według bukmacherów są na to duże szanse. Piłkarze zwycięskiej reprezentacji sprzed trzech lat z pewnością zrobią wszystko co w ich mocy, aby ponownie stanąć na najwyższym stopniu podium.

Znane piłkarskie osobowości na Pucharze Narodów Afryki

Większość zawodników grających w reprezentacjach krajów afrykańskich, na co dzień występuje w najbardziej prestiżowych europejskich klubach. Z pewnością na murawach w trakcie meczów o Puchar Narodów Afryki będzie można zobaczyć m.in takie gwiazdy jak: Mohamed Elneny (Egipt), Nicolas Pepe (Wybrzeże Kości Słoniowej), Pierre-Emerick Aubameyang (Gabon) oraz Julian Jeanvier (Gwinea) i Romain Saissa z Maroko.

 

 

Artykuły

Data publikacji: 05.01.2022 1:08

Autor: Karol Jałowiec

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.