Świat hazardu online może zmienić się nie do poznania po zakończeniu pandemii wywołanej wirusem COVID-19. Ponadto wielu graczy postanowiło wrócić do gry w sieci lub ją rozpocząć nie mają innego pomysłu na rozrywkę podczas siedzenia w domu.
Wzrost popularności hazardu online
Najbardziej dotknięte zostały zakłady bukmacherskie, gdyż praktycznie nie rozgrywały się żadne wydarzenia sportowe, na które można by było obstawiać pieniądze.
Nawet brak sportu, na który można by postawić zakłady nie zniechęcił hazardzistów, a niektóre witryny bukmacherskie zaczęły nawet oferować klientom możliwość postawienia zakładów na kwestie związane z koronawirusem (na przykład termin wynalezienia szczepionki).
Czy hazard online jest w stanie utrzymać ten wzrost popularności? Powoli wracają do kalendarzy turnieje oraz inne imprezy branżowe, które dzięki transmisjom w Internecie i innych mediach oraz wysokimi nagrodami powinny podtrzymać zainteresowanie graczy tym, co aktualnie dzieje się w świecie hazardu.
W niektórych krajach europejskich (np. we Francji, Hiszpanii czy Portugalii) poziom zainteresowania hazardem online wrócił już do poziomu odnotowanego przed zamknięciem, a we Włoszech odnotowano nawet spadek zainteresowania internetowymi grami na pieniądze w porównaniu z początkiem roku.
Problem z nałogiem
W dobie pandemii praktycznie wszystko przeniosło się do sieci. Zakupy, kontakty towarzyskie i praca dostosowują się do nowego środowiska i wydaje się, że nie wpłynie to negatywnie na nasze dotychczasowe życie udowadniając, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie zaadaptować się do nowych realiów ery cyfrowej. W sytuacji większości branż jest to odbierane jako coś pozytywnego, jednak w przypadku hazardu konsekwencje dla mniej odpornych graczy mogą być katastrofalne.
Kwestie uzależnienia od hazardu są coraz bardziej niepokojącą rzeczywistością, w końcu ludzie zawsze znajdą sposób na obstawianie. Uzależnienie od hazardu nie oznacza obstawiania zakładów na konkretną dyscyplinę sportową, jest to uzależnienie od hazardu w ogóle. W miarę kontynuacji pandemii koronawirusa problem z hazardem dla osób wrażliwych na uzależnienia prawdopodobnie się pogorszy.
Ludzie, którzy nie mają pomysłu na to, co innego mogliby zrobić w czasie wolnym, zwrócą uwagę na hazard w sieci, jako rozwiązanie swoich problemów i ucieczkę od rzeczywistości. Z drugiej strony, zamknięcie punktów naziemnych może skłaniać osoby uzależnione i wrażliwe na znalezienie czegoś innego, co zastąpi im niedostępna rozrywkę - alkohol lub narkotyki.
Jak już wspomnieliśmy, obstawianie na pieniądze jest łatwiejsze dzięki ogólnej dostępności. Ludzie mogą obstawiać wiele wirtualnych gier sportowych, siedząc wygodnie na swojej sofie. W Wielkiej Brytanii nastąpił znaczny wzrost liczby osób uprawiających hazard online podczas okresu pandemii. Jedna czwarta osób, które zwykle stawiają zakłady co najmniej raz w tygodniu, powiedziała, że nadal to robi, podczas gdy 28% zwiększyło swoją aktywność, a 11% stwierdziło, że uprawia hazard dużo częściej. Ponadto 41% osób otworzyło nowe konto internetowe na stronach bukmacherskich od czasu wybuchu pandemii.
Zakłady online są gospodarzem wirtualnych sportów. Tego typu sporty są obecnie poszukiwane, a strony z takimi rodzajami zakładów cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Jedna z witryn bukmacherskich, nazywana ulubioną firmą internetową na świecie, niedawno zaoferowała klientom możliwość obstawiania wirtualnego meczu piłkarskiego pomiędzy Manchester Blues i Chelsea Pensioners.
Działania rządów
Rządy wielu krajów europejskich zdają się dostrzegać problem uzależnienia i powoli reagują na zagrożenie, jakie może stanowić hazard. W Wielkiej Brytanii wezwano do zakazania wszelkich reklam hazardu, bardziej rygorystycznego egzekwowania tygodniowych i dziennych limitów depozytów i zatrzymania wszystkich darmowych zakładów lub ofert z darmowymi spinami.
W Belgii zakłady bukmacherskie ogłosiły limit depozytów w wysokości 500€ tygodniowo w witrynach lokalnych, hiszpański rząd ograniczył reklamy hazardu do godzin między 1:00 a 5:00 rano, a Łotwa zakazała wszelkiego hazardu internetowego do czasu zniesienia ograniczeń dotyczących koronawirusa. Pojawiają się jednak pytania, dlaczego te ograniczenia i środki nie zostały wprowadzone wcześniej i czy powinny powrócić po przejściu koronawirusa.
Na zakończenie
Hazard to zawsze potencjalny problem, niezależnie od okoliczności, szczególnie dla osób o dużej skłonności do uzależnień. Pandemia dodatkowo spotęgowała te trudności. Pomimo braku rozgrywanych wydarzeń sportowych np. Ligue 1 wstrzymało rozgrywki na 3 miesiące, współczesne technologie dają alternatywny sposób na wyzwalanie nałogów. Popularność zakładów wirtualnych rośnie, gdyż ludzie szukają alternatyw dla dotychczas rozumianego sportu i hazardu. Problemy, które sprawiają, że ktoś jest podatny na uzależnienie od hazardu, są obecnie potęgowane przez konsekwencje, jakie niesie ze sobą Covid-19.